Futbola Yabancı Sınırı

Uzun süredir tartışılıyor yabancı sınırı. Kalksın mı kalkmasın mı? Kaç yabancı oynasın kaç Türk oynasın? Herkes kendine göre bir yorum yapıyor. Kimisi “yabancılar Türklerin önünü kesiyor” diyor kimisi de “çok çalışan oynasın” diyor. Peki asıl sorun ne?

Asıl sorun futbola yabancı sınırı getirilip getirilmemesi değil. Asıl sorun milyon eurolar kazanıp futbola yabancı olan topçularda. Asıl sorun futbolu durarak oynayan, sürekli yan pas yapan ve her darbede oynamayı bırakıp hakeme bakan yerli ya da yabancı bütün futbolcularda. Asıl sorun altyapılarda yalnızca kazanma odaklı yetişmiş, hata yapmaktan korkan ve bu yüzden sürekli garanti oynamak isteyip geri pas yapan futbolcularda. Asıl sorun futbol sevgisi eksik kalmış ve üç büyüklerden birine transfer olunca hayatının en büyük başarısını elde ettiğini düşünen “ben oldum” düşüncesine kapılan genç futbolcular. Asıl sorun Türk futbolunun bugüne kadar yalnızca bir elin parmakları kadar futbolcuyu dünya pazarına sunabilmesi.

Geçtiğimiz günlerde Aziz Yıldırım’ın televizyonda bir açıklaması oldu. Yalnızca Altınordu ile olmaz daha fazla oyuncu yetiştiren kulüp lazım diye. Çok doğru söylüyor fakat belki de elinde en fazla imkanı bulunan kulüp başkanı olmasına rağmen, Fenerbahçe bugüne kadar hangi yıldız futbolcuyu çıkarmış? Madem böyle bir bilinç var neden altyapıdan bir dünya yıldızı çıkmamış? Yalnızca Aziz Yıldırım değil, diğer bütün kulüpler de böyle. Son 10 yılda Türk futbolu yalnızca Arda Turan’ı mı çıkartabildi?

Peki çözüm ne ya da ne olabilir? Öncelikle kaç yabancı olup olmamasını tartışmak büyük zaman kaybı. Ayrıca sınır olmaması çok daha iyi çünkü böylece kulüplere değerinin çok üstüne Türk futbolcu oynatmak zorunda kalmayacak. Aynı kalitede futbolcuyu çok daha ucuza oynatabilecek. Bizi nasılsa oynatmak zorundalar düşüncesiyle çalışmayan Türk futbolcular artık yabancılarla da rekabet etmek zorunda kaldıkları için çok daha fazla çalışmak durumundalar. Ve en önemlisi, kulüpler iyi Türk futbolcularını, yerine başka Türk bulamayız diye heba edemeyecekler ve yurt dışına satabilecekler. Yabancı sınırı getirmekten çok, altyapıdan oyuncu bulundurma ve oynatma zorunluluğu içeren bir kural, Türk futbolu için daha yararlı olacaktır. Her kulüp ilk 11’de en az 1, toplam 18 kişilik kadroda en az 3 altyapısından yetiştirdiği oyuncu bulundurmak zorunda olsa, ister istemez genç oyunculara kendilerini göstermek için bir fırsat doğmuş olacak zaten. Bir de, özellikle büyük kulüplerimiz, kısa vadede başarısızlığı göze alıp belli bir sistem oturtmaya çalışırsa, uzun vadede başarılı kulüpler ve başarılı Türk futbolcuları yetişebilir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s