Bir Faulden Daha Fazlası

Geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe-Galatasaray U17 maçında yapılan çok sert bir faul ve hakemin sarı kartı uzunca bir süre konuşulmuştu. Aslında bu faul, normal bir faulden çok daha fazlası. Adeta Türk futbolunun bir özeti gibi. Peki neden?

Aslına bakarsanız iyi ki hakem bu pozisyonda kırmızı kart göstermemiş. Yoksa bu pozisyon bu kadar gündeme oturmamış olurdu. Faulü yapan 2002 doğumlu Fenerbahçe futbolcusu Gürkan Başkan. Bakın 2002 diyorum. Hani Türkiye’nin son kez Dünya Kupası’na katılıp 3. olduğu. Daha 15 yaşında. Faule dikkatli baktığınız zaman insanlık dışı bir faul. Peki bu çocuk böyle bir faulu nasıl yaptı? İşte burada devreye, yıllardır süre gelen rekabeti düşmanlığa çeviren yönetici açıklamaları, kendi taraftarına yaranmak için rakip taraftarları hiçe sayıp yapılan futbolcu ahlaksızlıkları ve futbol gibi eğlenceli bir sporu, birbirini öldürmeye kadar giden taraftar kavgaları ve bıçaklamaları. O kadar nefret doluyuz ki, bunun bir oyun olduğu aklımızdan o kadar çıkmış ki, çocuklar artık birbirleriyle şakalaşmak, insanca birbirleriyle dalga geçip eğlenmek yerine onlar da nefret dolular. Ne yapsınlar? Büyüklerinden bunu görüyorlar. Kulüp başkanları, yöneticileri, futbolculuları ve hatta televizyonda taraflı taraflı yorum yapan “yorumcular”… Herkes o kadar nefret dolu, empatiden uzak ve futbolun kültüründen uzak konuşuyor ki, küçücük çocuklar takımları yüzünden birbirleriyle kavga eder, birbirine küfür eder duruma geldiler.

Bu faulün arka planı tamamen budur. Kulüp altyapıları o kadar başarı odaklı ki, küçücük çocuklara ahlak, terbiye ve futbol sevgisini aşılamak yerine, yalnızca başarılı olmayı ve kazanmaları gerektiğini öğretiyorlar. Sonuç, 15 yaşında bir çocuğun içinde biriken Galatasaray nefreti ve kendi yaşındaki, arkadaş olarak görmesi gereken, bir futbolcuya yaptığı insanlık dışı faul.

Artık yeter! Bıktık Volkan Demirel’in malum “ultraslan” taraftarına alkışla cevap verip tüm röportajlarında kabadayılık taslamasından, Felipe Melo gibilerin rakip sahada formalarını taraftara gösterip onları tahrik etmesinden. Bıktık saha içinde herkese dayılık yapan, küfür eden, kavga çıkaran futbolculardan. İnanın çok zor değil bir Mehmet Topal ya da Muslera gibi efendi olmak. Çocuklar onlar gibileri örnek alsın ki, kavgacılar, çirkefler ve futbolu kirletenler yok olsunlar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s