3 SENELİK HİKAYE

Sene 2015, yer Madrid. Final Four’a yine aynı 4 ekip kalmış. Eşleşmeler ev sahibi Real Madrid-Fenerbahçe, Olympiakos-CSKA Moskova. Fenerbahçe’nin ilk Final Four’u. Yine bir Cuma günü ilk yarı final maçında Olympiakos, CSKA’yı devirmeyi başarmış, Yunan taraftarlar çıldırmış bir vaziyette finaldeki rakiplerini beklemeye başladılar. Ev sahibi olduğu için Real Madrid ikinci maçı oynuyor. Salonun büyük çoğunluğu haliyle İspanyol. Hem tecrübe hem de o dönemki kadro kalitesi farkıyla (ve o maç her attığını sokan) Real Madrid rahat bir galibiyetle finale çıkmıştı.

Sene 2016, yer Berlin. Final Four eşleşmeleri yarı ev sahibi Fenerbahçe-Laboral Kutxa, CSKA Moskova-Lokomotiv Kuban. Fenerbahçe geçen seneye nazaran final için açık favori. Diğer eşleşmede de CSKA favori. Fenerbahçe zor da olsa finale kalmayı başardı fakat rakip bu organizasyonun her daim favorisi CSKA. Maça hızlı başlayan CSKA daha ilk yarıdan 20 sayı farkı buldu. Fakat Fenerbahçe’nin en büyük özelliği olan pes etmeme özelliği devreye girdi ve maçı çevirmeyi, hatta son hücuma önde girmeyi başardı. Fakat son hücümda o meşhur son ribaund’u alamayınca maç uzadı ve CSKA uzatmalarda kupaya uzandı.

Sene 2017, yer İstanbul. Final Four eşleşmeleri 2 sene önce olduğu gibi. Fakat tek fark, Fenerbahçe ev sahibi ve bu sene finalin değil kupanın büyük favorisi. Özellikle taraftarıyla bütünleştiğinde oynadığı müthiş basketbol da bunun göstergesi. Öbür eşleşmede CSKA yine favori ama ne olacağı belli olmaz. Sonuçta rakip Olympiakos gibi bir basketbol kültürü.

2 sene önce başlayan bu hikaye 2017’de, 3 sene sonunda mutlu bir sonu hakediyor. Bu sefer 2015’e nazaran finale çıkan ev sahibi Fenerbahçe olacaktır ve karşısına gelmesi muhtemel olan CSKA’dan da 2016 finalinin rövanşını, o son ribaund’u alacaktır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s