Sarı Gecesi

2013 yılında, Avrupa’nın tartışmasız en iyi ve en kariyerli koçu olan Zeljko Obradovic, Fenerbahçe’ye gelerek tarih sayfalarında yeni hikayelerle varolmaya başladı. O tarihe kadar yalnızca lokal başarılar elde edebilen Fenerbahçe için ise artık Avrupa’ya açılma vakti gelmişti.

Son senelerin Avrupa basketbolunda en çok ses getiren takımı kuşkusuz Fenerbahçe Ülker. Bunda da en büyük başrol tabii ki Zeljko Obradovic. 4 sene önce başlayan yolculukta 2015 ve 2016 yılında Final Four’a kalarak büyük bir başarı yakalayan Fenerbahçe, geçen sezon Euroleague şampiyonluğunu adeta kıl payı kaçırmıştı. Dolayısıyla bu sezona daha hırslı başlayan Fenerbahçe mutlak hedef Final Four, en büyük beklenti ise şampiyonluk. Sezona 4’te 4 ile başlayan Fenerbahçe adeta “ben bu sene bu kupayı alacağım” dercesine bir mesaj verid bütün lige. Ardından gelen sakatlıklar ve istikrarsız performanslar ile Fenerbahçe geçici bir düşüş yaşadı. Evinde çok uzum süre namağlup olan Fenerbahçe, bu sezon evinde Baskonia, Maccabi Tel Aviv ve Unics Kazan gibi rakiplere boyun eğerek ilk 4 şansını zora soktu ve nitekim son haftaya girilirken kendini birden 7. sırada buldu. Son hafta Baskonia’nın evinde kaybetmesi ve Fenerbahçe’nin zor da olsa Barcelona’yı yenmesiyle ligi 5. sırada bitirdi. Rakip Panathinaikos’tu ve saha avantajı da Yunan ekipteydi. Fenerbahçe’nin son haftalardaki kötü performansı kafalarda “acaba bu sezon Final Four’a kalamayacak mı?” sorusunu getirse de, Obradovic’in olduğu yerde ümit asla kesilemezdi. Üstelik bu kadro sezon boyunva hiç bir zaman pes etmeyerel müthiş bir karakter ortaya koymuşken. 

İlk maç, OAKA’nın olağanüstü atmosferi altında başladı ve Fenerbahçe ilk yarıyı 14 sayı geride kapattı. Fakat bu ligde bu farklardan geri dönebilecek bir takım varsa bu kuşkusuz Fenerbahçe’dir. İkinci yarıya kusursuz bir savunma performansıyla başlayan Fenerbahçe, rakibine yalnızca 16 sayı atma imkanı tanıyarak maçı 13 sayı farkla kazanmayı bildi. İkinci maça aynı ateşlilikle başlayan Panathinaikos bu sefer işi baştan sıkı tutan bir Fenerbahçe ve bu ligin belki de en iyi oyuncularından biri olan Bogdan Bogdanovic’in kusursuz performansıyla karşılaştı ve ilk yarıyı geride kapattı. Fenerbahçe’nin oyun disiplininden kopmaması, tarihi bir zaferin de kapılarını aralamış oldu ve Euroleague tarihinde ilk defa bir deplasman takımı işk 2 maçı kazanmış oldu üstelik bunu Avrupa’nın en ateşli atmosferi olan OAKA’da başardı.

Final Four biletini büyük ölçüde cebine koyan Fenerbahçe, 25 Nisan Salı gecesi, 3. ve son galibiyet için Panathinaikos ile Ülker Sports Arena’da karşılaşacak.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s